Logo

Interwencje

Tragiczny wypadek w gminie Leśnica

           Ofiara śmiertelna i dwie osoby ranne to bilans wypadku do jakiego doszło w nocy 17 października 2015 roku na drodze pomiędzy miejscowościami Leśnica i Raszowa. Dyżurny stanowiska kierowania zgłoszenie o wypadku przyjął o godz 23:49 i do zdarzenia zadysponował zastęp z naszej JRG oraz zastępy OSP z Leśnicy i Raszowej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym ustalił, że samochód osobowy wypadł z drogi i znajduje się na dachu w polu. W pojeździe podróżowało trzy osoby z czego jedna została zakleszczona w pojeździe. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora, oświetleniu terenu działań, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym, stabilizacji pojazdu, wykonaniu dostępu przy użyciu narzędzi hydraulicznych do osoby zakleszczonej w samochodzie. Przyczyny wypadku ustala policja pod nadzorem prokuratury.

Tekst: mł. bryg. P. Zdziechowski, foto: dh Piotr Koszucki

Pożar młodnika

       W niedzielę, 9 sierpnia,o godz. 13:49 dyżurna stanowiska kierowania otrzymała zgłoszenie o pożarze lasu w Boryczy w kierunku na Krzyżową Dolinę. Natychmiast do zdarzenia zadysponowała zastęp naszej JRG oraz zastępy OSP Krośnica i Izbicko. Po dojeździe na miejsce pożaru kierujący działaniem ratowniczym poprosił o zadysponowanie dodatkowych sił i środków. Do pożaru zostały skierowane dwa zastępy OSP Kadłub oraz OSP Grodzisko. Działania strażaków z powietrza wspierał samolot gaśniczy.

Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podawaniu środków gaśniczych w natarciu i obronie, dowożeniu wody na miejsce pożaru. Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji gaśniczej pożar szybko został opanowany.

W wyniku pożaru spaleniu uległ młodnik, który był w bliskiej odległości kilkudziesięcioletniego drzewostanu. W działaniach strażaków wspierali nadleśniczy i leśniczy Nadleśnictwa Strzelce Opolskie.

Tekst: mł. bryg. Piotr Zdziechowski , foto: Joanna i Rafał Hendel

Tragiczny wypadek na DW 426 w Księżym Lesie

           Jedna ofiara śmiertelna i osoba ranna to bilans wypadku do jakiego doszło przed południem 13 lutego 2015 roku na DW 426 na wysokości miejscowości Księży Las. Zgłoszenie o wypadku dyżurny stanowiska kierowania przyjął o godz 10:02 i do zdarzenia zadysponował trzy zastępy z naszej JRG oraz zastępy OSP z Zalesia Śląskiego, Olszowej i Leśnicy. Po przybyciu na miejsce zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym ustalił, że samochód osobowy po zderzeniu z samochodem ciężarowym znajduje się w rowie. W samochodzie osobowym podróżowały dwie osoby, jedna została zakleszczona w pojeździe. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wstrzymaniu ruchu w obydwu kierunkach, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym, położeniu piany średniej, wykonaniu dostępu przy użyciu narzędzi hydraulicznych do osoby zakleszczonej w samochodzie, ewakuacji poszkodowanych, neutralizacji płynów eksploatacyjnych, zabezpieczeniu miejsca lądowania dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, rozstawieniu parawanu osłaniającego. Niestety w wyniku odniesionych obrażeń kierowca zmarł na miejscu. Pasażerka została odwieziona do strzeleckiego szpitala. Przyczyny wypadku ustalała policja pod nadzorem prokuratury.

Tekst st. kpt. P. Zdziechowski, foto: archiwum Strzelca Opolskiego


  • 1 ksiy las
  • 2 ksiy las
  • 3 ksiy las
  • 4 ksiy las

Pożar sadzy w kominie przedszkola

          W dniu 24 lutego 2015 r. o godz. 19:43 dyżurny stanowiska kierowania otrzymał informację o pożarze sadzy w kominie przedszkola w miejscowości Szczepanek. Do zdarzenia zadysponował samochód gaśniczy i podnośnik z naszej jednostki. Po przybyciu na miejsce zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym potwierdził informację uzyskaną podczas przyjęcia zgłoszenia oraz poprosił o dowiezienie dodatkowej ilości proszku gaśniczego. Działania straży polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca centralnego ogrzewania, sprawieniu podnośnika celem założenia sita kominowego, oświetleniu terenu działań, wysypaniu proszku gaśniczego do przewodu kominowego oraz wpuszczeniu wycioru do wewnątrz komina celem usunięcia resztek sadzy.

Tekst st. kpt. P. Zdziechowski, foto: mł. kpt. Dawid Mehlich

Pożary w gminach Zawadzkie i Kolonowskie

       W dniu 5 lutego 2014 r. o godz. 16:24 dyżurny stanowiska kierowania otrzymał informację o pożarze w klatce schodowej w miejscowości Zawadzkie. Dyżurny do pożaru zadysponował 2 zastępy z naszej JRG oraz dwa zastępy OSP z Zawadzkiego Po przybyciu na miejsce zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym ustalił, że pali się w pomieszczeniu piwnicznym bloku mieszkalnego, występuje silne zadymienie w pomieszczeniach piwnicznych, na klatce schodowej oraz w mieszkaniach na poziomie parteru i pierwszego piętra. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu energii elektrycznej w budynku, ewakuacji 10 osób z budynku, ugaszeniu pożaru, przewietrzeniu pomieszczeń, sprawdzeniu przy pomocy kamery termowizyjnej pomieszczeń celem wyeliminowania zarzewi ognia. Naszych ratowników w działaniach wspierali policjanci oraz ratownicy medyczni.

Podczas tej samej służby o godz 00:36 dyżurny otrzymał informację o pożarze w tartaku w miejscowości Kolonowskie, do którego zadysponował dwa zastępy naszej JRG oraz zastępy OSP Kolonowskie, Staniszcze Wielkie, Spórok, Staniszcze Małe, Zawadzkie oraz Kadłub. Po przybyciu na miejsce zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym ustalił, że pali się wiata tartaczna, w której znajduje się trak taśmowy. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu energii elektrycznej na terenie zakładu, oświetleniu terenu prowadzonych działań gaśniczych, podaniu trzech prądów wody w natarciu na palącą się wiatę oraz jednego prądu wody w obronie na dach, ugaszeniu pożaru, sprawdzeniu przy pomocy kamery termowizyjnej miejsca pożaru celem wyeliminowania zarzewi ognia.

Tekst st. kpt. P. Zdziechowski, foto dh Maciej Kaczmarzyk OSP Zawadzkie


Dodatkowe informacje